امروزه رایانه بسیاری از کاربران به اینترنت پرسرعت ADSL مجهز است و به لطف این فناوری، رایانه‌ها از لحظه‌ روشن شدن تا خاموشی به ارتباط اینترنتی دسترسی دارند. دسترسی به اینترنت بسیار لذتبخش است، اما گاهی به دلایل مختلف سرعت ارتباط شما کاهش می‌یابد. 

صرف‌نظر از مواردی که مرتبط با نویز خط، کیفیت خدمات از طرف ISP و دیگر شرایط فیزیکی و ارتباطی است، گاهی دلیل این افت سرعت، فعالیت‌های پنهان در رایانه کاربران است. دوست دارید نرم‌افزارهایی را که از ترافیک اینترنتی شما استفاده می‌کنند، بررسی کنید؟ برای انجام این کار می‌توانید از ابزار Resource Monitor در ویندوز کمک بگیرید.

1ـ با کلیک روی گوی استارت، در کادر جستجو عبارت resmon.exe را وارد کرده و نتیجه یافت‌شده را اجرا کنید.

2ـ به تب Network مراجعه کنید.

3ـ در این بخش فهرستی از برنامه‌ها به همراه اطلاعات مختلفی از آنها به‌نمایش درآمده است. این اطلاعات عبارت است از:

Image: نام برنامه‌ها و پردازش‌های متصل به اینترنت

PID: شناسه پردازش

Send: میانگین تعداد بایت ارسال شده در هر ثانیه (در بازه زمانی یک دقیقه اخیر)

Receive: میانگین تعداد بایت دریافت شده در هر ثانیه (در بازه زمانی یک دقیقه اخیر)

Total: میانگین مجموعه تعداد بایت ارسال و دریافت شده در هر ثانیه (در بازه زمانی یک دقیقه اخیر)

4ـ چنانچه برنامه‌ای با نام ناشناخته درحال ارسال یا دریافت اطلاعات در حجم زیاد است و ترافیک اینترنت شما را بیهوده مصرف می‌کند، می‌توانید با کلیک راست روی نام آن و انتخاب End Process فعالیت آن را متوقف کنید.

5 ـ همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نرم‌افزارهای ناشناخته و هریک از پردازش‌ها می‌توانید پس از کلیک راست از گزینه Search Online کمک بگیرید.

توجه: پردازش svchost.exe یکی از پردازش‌های ویندوزی است که نرم‌افزارهایی مانند Process Explorer به بررسی دقیق فعالیت آن کمک می‌کنند. (http://goo.gl/katvVL)