تیم سازه های ماکارونی آموزشکده سما تهرانسر از آغازین سالهای فعالیت مجموعه کار خود را آغاز و در مسابقات مختلف عناوین خوبی کسب نموده است.

در حال حاضر تیم سازه آموزشکده با سرپرستی جناب آقای آرش عبداللهی، و حضور خانم ها صدف صیدی و الهام دودانگه به عنوان اعضای تیم در حال فعالیت
می باشند  و توانسته اند در اولین دوره مسابقات ملی سازه های ماکارونی در تاریخ 22 و 23 آذر ماه با حضور 41 تیم در دو بخش دانشجویی (کشوری) و دانش آموزی (استانی) به میزبانی آموزشکده سما واحد نجف آباد برگزار گردید.

در این مسابقات 57 سازه با هم به رقابت پرداختند و تیم دانشکده سما تهرانسر با راندمان 33/2275 موفق به کسب مقام سوم گردید.

همچنین نهمین دوره مسابقات سازه های ماکارونی موسسه آموزش عالی خاوران مشهد در تاریخ 4،3 و 5دی ماه با حضوربیش از 50 تیم از سراسر کشور در شهر مقدس مشهد برگزار گردید که بالغ بر 150 سازه ، در طول مسابقات بارگزاری شد.

تیم آموزشکده سما تهرانسر در گرایش سازه فشاری با تحمل وزن 4/1241 کیلوگرم و ثبت راندمان 2/11312 با ثبت رکورد در این مسابقات موفق به کسب مقام نخست گردید؛ همچنین دیگر تیم آموزشکده در گرایش راندمان با تحمل وزن 6/205 کیلوگرم و ثبت راندمان 25/2418 موفق به کسب مقام سوم گردید.

سازه هاي ماكاروني به سازه هايي اطلاق مي شود ، كه مصالح استفاده شده در آنها تنها ماكاروني و چسب مي باشد . اين سازه ها در مقياس كوچكتر نسبت به سازه هاي واقعي طراحي و توسط ماكاروني و چسب ساخته مي شوند و پس از ساخت مورد بارگذاري قرار مي گيرند
در واقع اين سازه ها به عنوان ماكت ساخته نمي شوند و سازه اي كه بار بيشتري را تحمل مي كند ، موفق تر خواهد بود . پل ( تحت بارگذاري يكنواخت ، متمركز و متحرك ) ، Towercrain ، انواع قاب هاي ساختماني و ستون هاي فشاري از جمله رايج ترين سازه هاي ماكاروني مي باشند .

هر ساله در این راستا مسابقات بزرگی در دانشگاه های معتبر دنیا بین دانشجویان رشته مهندسی  معماری و عمران برگزار می گردد . این دانشگاه ها از سالها پیش در این زمینه سرمایه گذاری کرده تا ذهن خلاق دانشجویان را فعال سازند و از طرحها و پژوهش های آنها در عمل استفاده کنند . طراحی و ساخت پل و ستون های فشاری رایج ترین رشته های این مسابقات می باشند . بطور مثال طراحی و ساخت پل خرپایی تنها با استفاده از 750 گرم ماکارونی ( معادل یک بسته ماکارونی ) که می تواند وزن زیادی را تحمل نماید . طول دهانه پل یک متر و حداکثر ارتفاع پل نیم متر می باشد . پل روی دو تکیه گاه که از یکدیگر یک متر فاصله دارند قرار می گیرد و تکیه گاهها فقط قادر به وارد کردن عکس العمل عمودی می باشند و هیچ عکس العمل افقی در تکیه گاهها بر پل وارد نمی شود . رکورد کسب شده در این رشته ( پل خرپایی ) معادل 500 کیلو گرم می باشد ، که این رکورد تقریبا 230 برابر وزن خود سازه می باشد . همچنین طراحی و ساخت سازه های فشاری که قادر به تحمل بار هایی با بیش از نیم تن می باشند، از دیگر نمونه های این سازه ها هستند.

لازم به ذکر است که قدرت و مهارت طراح در ارائه یک طرح موفق ، بسیار مهم تر از جنس ماکارونی در رسیدن به رکورد های بالا می باشد .این سازه ها می‌تواند به عنوان یک طرح آموزشی برای دانشجویان رشته مهندسی عمران  و معماری ایفای نقش نماید. زیرا این مکان را به دانشجویان می‌دهد تا با استفاده از مصالح ارزان‌، سبک و قابل دسترس دست به طراحی و ساخت سازه‌های مختلف زده و با این کار تمامی دروس فرا گرفته در زمینه سازه را به عمل تجربه نمایند.

دانشجویان بایستی با استفاده از مسائل تئوریک فرار گرفته در دروس مقاومت مصالح و آزمایشگاه های مربوط به آن تلاش نمایند تا خصوصیات عنصر سازه‌ای جدید را کشف نمایند.

دانشجویان بایستی با تحلیل سازه‌ها و به کارگیری نرم افزارهای کامپیوتری به آنالیز و در نهایت طراحی سازه مورد نظر پیردازند.